Ceramiczna biżuteria

Wywiad z Moniką Chrabąszcz – ceramikiem - artystką Galerii DreamArt

 

DreamArtMoniko, na wstępnie wytłumacz nam w kilku słowach skąd właściwie wzięła się ceramika?

Monika: Dawno temu odkryto, iż określony rodzaj błota wrzucony do żaru ogniska utwardza się i zmienia kolor. Tak oto odkryto ceramikę.

DreamArtCeramika kojarzona jest z naczyniami, misami, kubkami…, a ty robisz zupełnie coś innego - przepiękną biżuterię. Czy ceramiczne ozdoby są kobiece? 

Monika: Z wielu rzeczy, które można zrobić z gliny, ja najbardziej lubię tworzyć biżuterię dedykowaną kobietom, które trendy mody wytyczają same sobie. Kolczyki, wisiorki, pierścionki, broszki, wychodzą spod moich rąk. Cudeńka te idealnie komponują się ze swetrami, sukienkami i ubraniami z włókien naturalnych. Łączą charakter kobiety i jej stroju, stanowiąc dopełnienie całości – stawiają przysłowiową kropkę nad „i”.

 

DreamArt: Czy dużo pracy wymaga zrobienie jednego egzemplarza takiej biżuterii?

Monika: Wytworzenie np. wisiorka, to proces, który zajmuje ok. 2 tygodni. W tym czasie z miękkiej gliny powstają kształty, które suszę, a następnie wypalam w specjalnym piecu. Glina poddana obróbce termicznej (maksymalnie 900 stopni C) z kruchej i delikatnej zamienia się w twardy i chłonny tzw. biskwit. Po wystudzeniu można nanosić szkliwo.

    

Szkliwo to mieszanina różnych związków chemicznych w postaci wodnej zawiesiny. Nanoszenie szkliwa przypomina malowanie. Trudność polega na tym, że barwa szkliwa ujawni się po kolejnym 12-godzinnym wypale w piecu w temperaturze ok. 1100 stopni C. Taki wisiorek w tej temperaturze utwardza się jeszcze bardziej, szkliwo roztapia się, a zastygając tworzy szklistą powłokę ujawniając barwy.

     

DreamArt: Z tego co powiedziałaś wynika, że tworzenie takiej artystycznej biżuterii jest dość skomplikowane. Czy pasja wystarczy, aby zajmować się wytwarzaniem ceramiki?

Monika: Sama pasja to za mało. Ważne jest wciąż zdobywane doświadczenie, które sprawia, iż moje wyroby zmieniają się, tworząc kolejne serie pojedynczych, niepowtarzalnych glinianych drobiazgów.

DreamArt: Moniko, bardzo dziękujemy za rozmowę. Mamy nadzieję, że biżuteria artystyczna taka jak twoja zdobędzie serca kolejnych kobiet chcących wyglądać oryginalnie i nietuzinkowo.